Czy masz odpowiednie predyspozycje, aby zostać przedsiębiorcą? Czy kreatywność, innowacyjność i odwaga wystarczą, aby sprawnie prowadzić biznes? W jaki sposób dokonać analizy i pomiaru ryzyka w start-up’ie? Redakcja bloga B Capital odpowiada!
Cześć! Wierzę, że trafiłeś na naszego bloga z kilku powodów – zapewne szukasz nowych informacji na temat start-up’ów, masz zamiar otworzyć swoją działalność, albo interesujesz się ekonomią. Nie chcemy Cię zawieść, dlatego przedstawimy Ci kilka naukowych faktów w przystępny i łatwy do zrozumienia sposób.
Na samym początku zaznaczę, że podczas tworzenia działalności typu start-up, określenie wszechstronnego rozwiązania, które obejmuje wszystkie możliwe czynniki ryzyka, jest mało prawdopodobne – kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się, od czego zależy sukces Twojego przedsięwzięcia!
Łatwo pomylić ryzyko z niepewnością, ale występują tutaj spore różnice. Podczas gdy niepewność to przejaw naszego braku zdolności do przewidywania pewnych sytuacji w przyszłości, ryzyko ma charakter dynamiczny i możemy je minimalizować, lub zwiększać poprzez nasze działania.
Zobrazuję to na kilka sposobów, a Ty połącz ze sobą kropki.
Niepewność:
Ryzyko:
Rozumiejąc już różnicę między niepewnością a ryzykiem, możesz łatwo zauważyć, że ryzyko jest zjawiskiem, które można mierzyć za pomocą prawdopodobieństwa oraz kilku dodatkowych parametrów, stosując kilka prostych zasad wynikających z podstaw ekonomii.
Zwróć uwagę, że niektóre sytuacje, które mogą Ci się przytrafić, są od Ciebie niezależne, w związku z czym w pewnych momentach Twojego życia, poziom ryzyka może wzrastać lub spadać samoistnie. Co czeka świeżo upieczonego przedsiębiorcę? Przekonajmy się!
Punkty dodane do siebie stanowią spójną całość – jest to całkowite ryzyko rynkowe.
Źródło: Dr hab. Anna Zachorowska-Mazurkiewicz „Ryzyko działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw”.
Przejdziemy teraz do nieco trudniejszej części artykułu i omówimy (w skrócie) kilka, najbardziej popularnych metod pomiaru ryzyka:
Najczęściej stosowana metoda, dostarczająca informacji o efektywności start-up’u.Uwzględnia się tutaj wpływ inflacji, postęp technologiczny, krótki i długoterminowy popyt na Twoje produkty lub usługi, a następnie analizuję się, które z tych czynników mają bezpośredni wpływ na Twoją działalność.
Warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ oprócz rachunku prawdopodobieństwa stosuje się tutaj techniki statystyczne. Symulacje przeprowadza się na kilku płaszczyznach. To tutaj oblicza się, w jaki sposób Twoje przedsiębiorstwo poradzi sobie w najbardziej sprzyjających, najbardziej prawdopodobnych i najbardziej niekorzystnych dla Ciebie warunkach. Następnie analizuje się wszystkie dane i sprawdza różnicę, między Twoimi maksymalnymi i minimalnymi oczekiwaniami.
Skoro sytuacja będzie ciągle ulegać zmianie, musisz przygotować się do podejmowania decyzji. Korzystając z tej metody, będziesz wiedział, jakich sytuacji możesz się spodziewać w przyszłości i podjąć decyzję, zanim nastąpi dane zdarzenie. Zgadzasz się, że dobrze jest być przygotowanym na wszystko, prawda?
Dotarłeś do tego momentu? Gratuluję! Od teraz masz już podstawową wiedzę na temat ryzyka, z którym każdego dnia mierzy się każdy przedsiębiorca. Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji, ale metody, które przedstawiliśmy, umożliwią Ci profesjonalną ocenę sytuacji, w której się znajdujesz, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się odnaleźć i utrzymać na rynku.